Czysta energia w Rudzie Śląskiej – otwarcie elektrowni słonecznej.


16 października miałam zaszczyt być gościem na otwarciu wybudowanej w Rudzie Śląskiej elektrowni fotowoltaicznej – największej na Śląsku i drugiej co do wielkości takiej instalacji w Polsce. Wybudowanie tego przyjaznego dla środowiska źródła energii pochłonęło blisko 4,5 mln zł, z czego 4 mln pochodziły z dotacji unijnych. Inwestorem i inicjatorem tego projektu było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. - największy w Polsce producent wody, którego prezesem jest Jarosław Kania-radny z Rudy Śląskiej.

Prezes GPW – Jarosław Kania mówił:

„Śląsk jest największym producentem energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych elektrowni węglowych. Rejon ten to nieco ponad 2% powierzchni kraju, a koncentruje się tu do 25 proc. Emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. W Górnośląskim Okręgu Przemysłowym na 1 km kw. przypada około 1000 ton pyłów w skali roku, co oznacza pięciokrotne przekroczenie norm. Chcemy dbać nie tylko o czystą wodę, którą codziennie dostarczamy mieszkańcom, ale także o czyste powietrze”

Elektrownia zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. m. kw. – co w przybliżeniu odpowiada 1,5 boiska piłkarskiego. Została umieszczona na jednym z najwyższych punktów aglomeracji śląskiej – na zbiorniku Oddziału Sieci Magistralnej GPW w Rudzie Śląskiej – Czarnym Lesie. Zamontowane tu panele słoneczne dostarczą rocznie ok. 300 MWh energii, które mogłyby zasilać przez cały rok około 100 rodzin. Dzięki tej energii emisja dwutlenku węgla do atmosfery zostanie obniżona o około 222 tony rocznie. Do atmosfery nie trafi także 0,2 tony dwutlenku siarki, 0,35 tony rakotwórczych tlenków azotu i 0,10 tony pyłów.

Pompy dostarczające codziennie wodę kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców, będą dzięki tej instalacji uniezależnione od dostaw energii elektrycznej, co w praktyce oznacza tyle, że w przypadku przerwy w dostawach prądu pompy nadal będą działać napędzane energią słoneczną.

Po ceremonii związanej z otwarciem elektrowni rozmawiałam z Panem Prezesem Jarosławem Kanią i w związku z pytaniami mieszkańców docierającymi do mnie, zadałam mu pytanie o cenę, za jaką sprzedają wodę naszemu rudzkiemu PWiK. W odpowiedzi usłyszałam, że średnia cena sprzedaży wody w bieżącym roku to 2,09 zł za metr sześcienny. Trochę mnie to zdziwiło biorąc pod uwagę fakt, że cena wody w Rudzie Śląskiej dla mieszkańców to 6,11 zł za metr sześcienny. Doliczając do tego odprowadzanie ścieków (8,36 zł za metr sześcienny) płacimy w sumie 14,47 zł za metr sześcienny… Przemyślenia na ten temat zostawiam Państwu.

 

Zdjęcia z otwarcia elektrowni dostępne są w galerii.

 

 

2015 Danuta Pietraszewska

A+