Sylwetka

Szanowni Państwo,Śląsk jest mi bliski, bo tutaj są moje korzenie. Urodziłam się i wychowałam w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach, w rodzinie, gdzie naczelną zasada wychowania było "nie przynosić wstydu rodzicom". I ja i czworo mojego rodzeństwa nie zawiedliśmy ich oczekiwań.

W duchu śląskich tradycji wychowałam również dwoje moich dzieci. Zarówno syn Przemysław, jak i córka Bianka wyrośli na porządnych, uczciwych oraz wykształconych obywateli.

Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, nauczycielem dyplomowanym z II stopniem specjalizacji. W czasie 30-letniej pracy zawodowej i społecznej dogłębnie poznałam problemy naszej małej ojczyzny - Śląska i jego mieszkańców.

W 2002 roku wybrano mnie na radną a następnie zostałam powołana na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Ruda Śląska ds. oświaty, służby zdrowia, pomocy społecznej, kultury i sportu. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe i społeczne pozwoliły mi skutecznie działać na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Przekonałam się również, co blokuje działania samorządowe i wiem, jak to naprawić na szczeblu parlamentarnym.

Choć Platforma Obywatelska jest moją pierwszą partią, polityką interesowałam się od lat 80-tych, kiedy to aktywnie uczestniczyłam w zakładaniu struktur Solidarności nauczycielskiej w mieście. Obecnie jestem wiceprzewodniczącą koła Platformy Obywatelskiej w Rudzie Śląskiej.

Mimo wielu obowiązków z wielką przyjemnością uczestniczę w imprezach kulturalnych i sportowych.

Najlepiej odpoczywam w czasie spacerów z moimi wnukami Kajtusiem, Agatką i Martynką.Danuta PietraszewskaDzięki współpracy ze wspaniałymi ludźmi do swych najważniejszych osiągnięć na terenie Rudy Śląskiej zaliczam:  • utworzenie 270 miejsc pracy; w tym 50 dla osób niepełnosprawnych w Zakładzie aktywności Zawodowej;
  • utrzymanie ponad 500 miejsc pracy w czasie reorganizacji szpitala miejskiego;
  • inwestycje w służbie zdrowia na kwotę 37 milionów złotych;
  • wdrożenie systemowego programu wychodzenia z długotrwałego bezrobocia i bezdomności;
  • pozyskanie środków unijnych na stypendia studenckie;
  • utworzenie kolejnych świetlic i klubów środowiskowych dla dzieci i młodzieży;
  • wzbogacenie bazy sportowo - rekreacyjnej o krytą pływalnię, salę gimnastyczną i boiska szkolne;
  • utworzenie Rudzkiego Centrum Wolontariatu, jedynej tego typu placówki w Polsce powstałej z inicjatywy samorządu lokalnego

 

2015 Danuta Pietraszewska

A+