2015 Danuta Pietraszewska

A+

8 kadencja, Posiedzenie nr 8 w dniu 13-01-2016 (1. dzień obrad)

2. i 3. punkt porządku dziennego:


2. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy Prawo o prokuraturze (druki nr 162 i 162-A).
3. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o prokuraturze (druk nr 163).


Poseł Danuta Pietraszewska:


Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szkoda, że przy debacie nie jest obecna pani premier, bo z pewnością pamięta czasy nadministra Ziobry. To pan prezes Kaczyński, będąc premierem, nadał mu specjalne uprawnienia, za przekroczenie których miał stanąć pan, panie ministrze, przed Trybunałem Stanu. Żałuję, że tak się nie stało, że ocaliła pana garstka nieobecnych na głosowaniach posłów.

Dziś ten sam człowiek znów aspiruje do rangi ˝nad˝, tym razem superprokuratora i superśledczego. Panie ministrze, czy to są już dwie ostatnie ustawy, które mają spełnić wasze sny o potędze? Czy minister superprokurator w jednej osobie już formalnie podporządkuje wymiar sprawiedliwości rządowi? Czy znów będą organizowane nieformalne spotkania pana prezesa, bo nie jest premierem, z zaufanymi, na których będą zapadać decyzje o zatrzymaniach, aresztowaniach w kajdankach lub bez, jeśli pan prezes będzie łaskawy albo szarmancki wobec zatrzymywanych kobiet, tak jak to było w przypadku Barbary Blidy?

Te ustawy dają superprokuratorowi jeszcze jeden przywilej: superśledczego, który może ingerować w śledztwo na każdym etapie jego prowadzenia. Chcecie doprowadzić do sytuacji, kiedy nie będzie człowieka niewinnego, będzie tylko źle prowadzone śledztwo, które trzeba usprawnić. Czy chcecie, żeby usprawniali je ludzie, którzy tak jak kiedyś awansować będą co kilka miesięcy, w ciągu 2 lat nawet z szeregowca na generała? Za to choć mierni, byli oni wierni i bezwzględni. Barbara Blida przypłaciła to życiem. Była polityczną ofiarą ówczesnego wymiaru sprawiedliwości. Czy tego chcecie? Te dwie ustawy są jak odbezpieczony granat w rękach nieobliczalnych ludzi. Dziękuję. (Oklaski)